Takpas Kullanıcıları

 

Takpas Protokolü ile kullanıcılar arasında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının dikkat etmesi gereken protokol maddeleri bulunmaktadır.

Tapu kadastro genel müdürlüğü ile yapılan protokol gereği yapılacak olan sorgulamaların TC kimlik numarası ile yapılması gerekmektedir. TC kimlik numarası olmadan yapılacak olan sorgulamalar için kişinin Adı – Soyadı – Baba Adı bilgilerinin girilmesi zorunlu tutulmuştur. 

Yapılan protokol gereği Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü yapılan tüm sorguların Log kayıtlarını tutacaktır. Ancak kurumların da personeli tarafından yapılacak olan sorgularının log kayıtlarını tutması ilerleyen süreçte şu sorguyu kim yaptı sorusuna cevap verebilmek için  daha sağlıklı olacaktır.

Protokolde belirtilmiş olmasına rağmen çok kişinin dikkat etmediği diğer bir nokta ise programatik sorguların tespit edilmesi durumunda takbis – takpas servislerinin durdurulmasına ve sonrasında protokolün iptali ile sonuçlanmasına neden olacağıdır. Burada bahsedilen programatik sorgu ” arayüz programı kullanarak kullanıcıların yapmış oldukları sorgular değildir. Programlanmış ve saniyede onlarca sorgu yapan bir programdır.”